Državno prvenstvo v prostem potapljanju 2017

03.04.2017

Kakšen vikend! Ekipa Inhale Blue smo skupaj z DPD Kranj in Slovensko potapljaško zvezo uspešno izpeljali odprto državno prvenstvo v prostem potapljanju v bazenskih disciplinah. Tekmovanje je postavilo nov mejnik v zgodovini Republike Slovenije, saj je bilo to prvo državno prvenstvo doslej, ki je bilo izvedeno tudi za kategorijo žensk.

Ponosno pristavljamo, da smo iz ekipe Inhale Blue prispevali večino tokratnih tekmovalk in upamo, da se nam v prihodnjih letih pridružijo še nove. ​Poleg naše ženske zasedbe v sestavi Mojca Haberman, Gaja Vrbinc, Neža Sluga in Tjaša Učakar so naše barve zastopali še Martin Cvikl v moški konkurenci, neuradno pa sta nastopila še Andrej Stanič (vse discipline) in Primož Zidar (statična apnea).

Tekma je bila predvsem za tekmovalke še posebej zahtevna, saj so morale loviti ravnovesje med dobrimi rezultati in nič diskvalifikacijami v vsaj dveh izmed treh tekmovalnih disciplin.​

Razburljiv prvi dan tekmovanja​

V prvem tekmovalnem dnevu smo izvedli dve disciplini - najprej dinamično apneo brez plavuti (DNF), zvečer pa še statično apneo (STA). Dinamična apnea brez plavuti se je začela razburljivo. Velika želja pokazati svoj najboljši potop in potrditi tekmovalno pripravljenost je kar nekaj tekmovalcev peljala do diskvalifikacije, med drugim tudi našega člana Martina Cvikla, ki mu je za las ušel rezultat 125 m. Borbeno a neuspešno je svoj potop na 100 m končal tudi naš Andrej Stanič. V moški konkurenci je slavil Samo Jeranko s 164 m, drugo mesto je osvojil Robert Grošeta s 125 m, tretje mesto pa Robert Tašič s 114 m. Dekleta so to disciplino opravila brez težav, slavila je Vita Kremser s 109 m, drugo mesto je pripadlo naši članici Tjaši Učakar, ki je s 83 m izboljšala svoj osebni rekord, na tretje mesto pa se je uvrstila Neža Čeč z 81 m. Tudi naše ostale članice - Mojca Haberman, Gaja Vrbinc in Neža Sluga so borbeno opravile s prvo disciplino, Mojca in Gaja sta prav tako postavili svoja nova osebna rekorda.

Tudi v statični apnei je pri moških slavil Samo Jeranko, z zmagovalnimi 7:32 min, na drugo mesto se je uvrstil Alan Pavlič s 6:45, na tretje pa Robert Tašič s 5:57. Naš Martin Cvikl je svoj potop uspešno in s kar nekaj rezerve zaključil pri 5:29 min in osvojil 5. mesto. Odlično se je odrezal tudi Andrej Stanič s 5:04, Primož Zidar pa je svoj prvi nastop na tekmovanju žal zaključil z diskvalifikacijo. V ženski konkurenci je slavila Neža Čeč z rezultatom 5:04, na drugo mesto se je uvrstila Vita Kremser s 4:54, na tretje pa naša Tjaša Učakar, ki je s 4:30 dosegla še drugi osebni rekord v dnevu. Osebne rekorde sta podrli še naši Gaja Vrbinc in Neža Sluga, potop pa je uspešno opravila tudi Mojca Haberman, ki dosega konstantne rezultate okoli 4 minut.

Drama v ženski konkurenci

Drugi tekmovalni dan je bil rezerviran še za zadnjo disciplino, dinamično apneo s plavutmi (DYN). Pri moških večjih presenečenj ni bilo, slavil je ponovno Samo Jeranko s 231 m, drugo mesto je osvojil Žan Petek s 163 m, do tretjega mesta pa je odplavutkal naš Martin Cvikl s 157 m. Neuradno je na tekmovanju nastopil tudi Toni Nagode, ki bi s svojim potopom do 183 m dosegel drugo mesto. Drama se je tokrat odvijala v ženski konkurenci, kjer so se karte močno premešale. Vita Kremser je skoraj postavila nov državni rekord s 183 m, a ji je za kanček zmanjkalo moči pri zaključnem protokolu in je bila diskvalificirana. Tudi Neža Čeč ni uspešno opravila potopa, tako da je prvo mesto v tej disciplini pripadlo naši Tjaši Učakar, ki je opravila povsem sproščen potop do 100 m, drugo mesto je osvojila Mojca Haberman s 104 m in nekaj kazenskimi točkami, tretje mesto pa Gaja Vrbinc, ki je s 87 metri postavila še svoj tretji osebni rekord na tem tekmovanju.

Končni rezultati

V skupnem seštevku so tako na koncu slavile članice Inhale Blue. Naslov državne prvakinje je osvojila Tjaša Učakar, drugo mesto je pripadlo Mojci Haberman, tretje mesto pa Gaji Vrbinc. V moški konkurenci je naslov državnega prvaka osvojil Samo Jeranko, drugo mesto Robert Tašič (oba ŠD Apnea Slovenija), tretje mesto pa Nejc Likar (Porporella).

Rezultati državnega prvenstva v prostem potapljanju 2017:

Ženske

MESTO IME DRUŠTVO DNF [m] STA [min] DYN [m]
1 Tjaša Učakar ŠD Črv - Inhaleblue 83 4:30 100
2 Mojca Haberman ŠD Črv - Inhaleblue 79 3:51 104 (P)

Rezultati - Odprto prvenstvo v prostem potapljanju 2017

Iskrene čestitke vsem nastopajočim! Predvsem pa, bravo punce, čestitke za izjemne dosežke, za vse izboljšane osebne rekorde ter za disciplino in mirno kri vse do konca!​ ​​Posebna zahvala gre tudi požrtvovalni podporni ekipi Inhale Blue in DPD Kranj, ki je poskrbela za izjemno organizacijo in varnost celotnega tekmovanja. Verjamemo, da se bo ta dogodek vsem, ki so pri njem sodelovali, vtisnil v trajen spomin, hkrati pa upamo, da bodo taka tekmovanja tudi v Sloveniji postala stalna praksa.

V Inhale Blue smo izjemno veseli, da se krog navdušencev in navdušenk (!) nad potapljanjem na vdih vztrajno širi in toplo vabimo vse, ki želite pokukati pod vodo, da se nam pridružite - dajemo tudi 100% garancijo, da boste odkrili nekaj novega! :)